ХОТЕЛИЕРСТВО, РЕСТОРАНТЬОРСТВО И КЕТЪРИНГ
Професионално направление: № 811 Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг
Професия: № 811060 Ресторантьор
Специалност: № 8110601 Организация и управление в ресторантьорството
Форма на обучение: дневна / задочна / самостоятелна
Минимално входящо образователно равнище: завършено средно образование
Продължителност на обучението: до 2 (две) години
Организационна форма на обучение: квалификационен курс
Ресторантьорът организира и контролира работата на персонала както в кухнята, така и в търговската зала.
Ресторантьорът контролира външния вид на обслужващия персонал в търговската зала, поведението по време на работа, нивото на обслужване, отговаря за поддържането на търговската зала и фоайе/преддверие на заведението за хранене и развлечения, посреща, настанява и изпраща гостите, приема поръчки за предварително запазване на места в залата.
Ресторантьорът участва в планиране на асортимента от ястия и напитки, организира доставката и съхранението на хранителните продукти, използвани за приготвяне на кулинарни изделия, организира въвеждането на нови рецепти, контролира спазването на технологичния процес за производство на ястия и напитки и тяхното сервиране в ресторанта.
Ресторантьорът в кетъринга проучва търсенето и предлагането на кетъринг услуги, разработва, предлага, организира и контролира кетърингово събитие, носи отговорност за прилагането на процедурите и изискванията за осигуряване на безопасност.
Ресторантьорът носи отговорност за работата на сервитьор-барманите, отговорниците за търговската зала, готвачите, помощник-готвачите, хигиенистите и технолозите, като се отчита пред мениджъра и собственика на заведението за хранене и развлечение.
В работата си трябва да бъде отговорен както за своите действия, така и за тези на персонала на заведението за хранене и развлечения. Той трябва да проявява търпение, отзивчивост и съпричастност към проблемите и желанията на клиентите, да бъде толерантен към вкусовите им навици, културата и обичаите. Във връзка със задачата да предоставя информация е необходимо да има добра артикулация.
В своята професионална дейност ресторантьорът използва различни видове хранителни продукти, технологично обзавеждане на заведенията за хранене и развлечения, технически средства за обезопасяване на
технологичното обзавеждане и помещенията, работно облекло, лични и колективни предпазни средства, компютър, складово оборудване, работна документация, нормативни документи.
Работното време на ресторантьорите е в съответствие с фирмената политика на заведението за хранене и развлечения – до късно вечер, в почивните дни, налице е сезонност в работата.
След успешно завършване на обучението ще получите следните документи:
Свидетелство за ІV степен на професионална квалификация – образец на МОН
Диплом на български и английски език
Приз „Дипломиран инструктор“
Референция за постигнати резултати
Грамота
Какви ще бъдат резултати от курса за колежаните
Обучението се организира като квалификационен курс. Формите на обучение, в които можете да се обучавате са редовна, задочна и/или самостоятелна. Периодът на обучение по специалността е 2/две/ години, разпределени в рамките на 4 /четири/ семестъра.
Редовна
Задочна
Самостоятелна
Учебният план е разработен съгласно ЗПУО, ЗСООМУП, Закона за професионалното образование и обучение и рамкова програма ”Г”.
Съгласно НКПД-2011 придобилите четвърта степен на професионална квалификация по професията „Ресторантьор“ могат да заемат следните длъжности от единични групи 1315-3001 Гостилничар, 1315-3002 Съдържател, ресторант, 1315-3003 Управител, заведение за обществено хранене, 1315-3009 Управител, ресторант, 1315-3010 Управител, ресторант на самообслужване, 1315-3011 Управител, сладкарница/кафене, 1315-3012 Управител, снекбар, 5122-2001 Главен готвач, 5123-2004 Салонен управител, 5123-2006 Отговорник, търговска зала, както и други длъжности, включени при актуализирането на НКПД
Присъедини се към над 1000 УСПЕШНО завършили курсисти
Имате въпроси? Не се колебайте да се свържете с нас.