ХОТЕЛИЕР
Професионално направление: № 811 Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг
Професия: № 811010 Хотелиер
Специалност: № 8110102 Организация и управление на хотелиерството
Форма на обучение: дневна / задочна / самостоятелна
Минимално входящо образователно равнище: завършено средно образование
Продължителност на обучението: до 2 (две) години
Организационна форма на обучение: квалификационен курс
Придобилият професионална квалификация по професия „Хотелиер“ организира и ръководи цялостния процес по посрещане, настаняване и изпращане на гостите. Контролира състоянието на стаите за гости, на общите помещения, тяхната чистота и изрядност. Организира различни конференции и планира дейността на прилежащи към мястото за настаняване заведения за хранене и развлечения (ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения, кафе-сладкарници и барове). Води счетоводната отчетност и отговаря за имуществото. Контролира изпълнението на задачите от персонала.
Хотелиерът следи за спазването на всички нормативни изисквания, качеството на предлагане на услугите, трудовата дисциплина, спазването на изискванията за безопасност и др. Осигурява професионалното развитие на кадрите и запознава новоназначените служители с длъжностните характеристики, с правилника за вътрешния ред и с други документи.
Хотелиерът подпомага избора на оборудване и обзавеждане, като се съобразява с изискванията за енергийна ефективност, за опазване на околната среда и здравето на персонала и гостите, за постигане на ефикасност на вложените средства.
При изпълнение на своите задължения хотелиерът поддържа ефективна комуникация с персонала, с туристически агенции, с онлайн платформи и канали за резервация и продажби, с рекламни и маркетингови агенции, с доставчици на хотелско и канцеларско оборудване и др.
Професията изисква владеене на чужди езици и познаване на националните особености и специфика на обслужване на чуждестранни гости.
Хотелиерът трябва да проявява отговорност, мобилност, оперативност, дискретност, лоялност, да спазва трудовата дисциплина, да опазва околната среда, да работи с компютър, да умее да работи в екип.
Хотелиерът има нормирано работно време, като в различните периоди на годината е съобразено със сезонната натовареност. Възможностите за работа са в сферата на обслужването, във вътрешния и международния туризъм.
Хотелиерът може да стопанисва хотел, мотел, пансион, къмпинг или друго място за настаняване от клас А или Б съгласно Закона за туризма.
След успешно завършване на обучението ще получите следните документи:
Свидетелство за ІV степен на професионална квалификация – образец на МОН
Диплом на български и английски език

Приз „Дипломиран инструктор“

Референция за постигнати резултати

Грамота

Обучението в ЧПК „Богоя“ – Варна се провежда по специалности от най-високата четвърта степен на професионална квалификация. Учебните планове са утвърдени от Министерството на образованието и науката. Обучението е с продължителност 1 (една) календарна година. Откриването е в началота на месец октомври. Дисциплините по професиите са разпределени в четири семестъра. В началото на първи семестър занятията са присъствени, след което се провеждат онлайн. Онлайн занятията се осъществяват в платформата Google Workspace чрез Google Meet среща в Google Classroom. Всеки колежанин има достъп до платформата чрез уникален персонален профил. В Classroom за всяка дисциплина е създадена класна стая, в която са публикувани лекции, материали и задачи. Семестриалните изпитни задания се прикачват в Google Classroom. Изпитните тестовете се решават в Google Формуляри. ДЪРЖАВЕН ИЗПИТ – провежда се присъствено в два дни: Съгласно изискванията на МОН, държавният изпит през една учебна година се провежда в три изпитни сесии – юлска, октомврийска и януарска. За всеки випуск редовната изпитна сесия е октомврийска, а поправителните изпитни сесии са януарска и юлска. Всеки колежанин има право да се яви на редовна или поправителна изпитна сесия. Поправителната изпитна сесия се заплаща, съгласно Правилникът на ЧПК „Богоя“ – Варна.
ЗАДОЧНА ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ
- семестър
Учебният план е разработен съгласно ЗПУО, ЗСООМУП, Закона за професионалното образование и обучение и рамкова програма ”Г”.
Съгласно НКПД-2011 придобилите четвърта степен на професионална квалификация по професията „Хотелиер“ могат да заемат следните длъжности от единични групи 1411 „Управители на хотели“, 1431 „Ръководители на спортни центрове, центрове за отдих и културни центрове“, 1439 „Ръководители на други услуги, н.д.“, както и други длъжности, допълнени при актуализиране на НКПД.

Присъедини се към над 1000 УСПЕШНО завършили курсисти
Имате въпроси? Не се колебайте да се свържете с нас.